Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RFID KART VE GÖSTERGEÇ KOPYALAMA CİHAZI
#1
Star 
RFID

Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) teknolojisi, radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir (bkz Otomatik Tanıma ve Veri Toplama). RFID, temel olarak bir etiket ve okuyucudan meydana gelir. RFID etiketleri Elektronik Ürün Kodu (EPC) gibi nesne bilgilerini almak, saklamak ve göndermek için programlanabilirler. Ürün üzerine yerleştirilen etiketlerin okuyucu tarafından okunmasıyla tedarik zinciri yönetimi ile ilgili bilgiler otomatik olarak kaydedilebilir veya değiştirilebilir.

RFID etiketi, radyo frekansı ile yapılan sorguları almaya ve cevaplamaya olanak tanıyan bir silikon yonga, anten ve kaplamadan meydana gelir. Yonga, etiketin üzerinde bulunduğu nesne ile ilgili bilgileri saklar. Anten, radyo frekansı kullanarak nesne bilgilerini okuyucuya iletir. Kaplama ise etiketin bir nesne üzerine yerleştirilebilmesi için yonga ve anteni çevreler.


RFID frekans aralıkları

RFID, düşük frekans (LF) 125–134 kHz, yüksek frekans (HF) 13.56 MHz, ultra yüksek frekans (UHF) 860–960 MHz, 2.45 GHz ve süper yüksek frekans (SHF) 5.8 GHz frekanslarında kullanılabilmektedir.


KOPYALAMA

Kullanacağımız yöntem eskidir ama türkiyedede okadar güvenlikle ve gelişmiş teknolojiler okadar yaygın değildir özellikle otel ve apartman güvenlik türlerinde.

kopyalayacağımız kartlar veyada anahtarlar düşük frekansta çalıştıkları için Handheld Card Writer/Copier cihazını kullanacağız.

[Resim: 125-Khz-kart-kopyalama-makinesi-el-RFID-...50x350.jpg]

yukardaki cihazı kullanacağız bu cihaz oldukça kullanışlı ve piyasada 40 50 dolar fiyatı mevcut Aliexpress gibi yerlerden sipariş verebilirsiniz

[Resim: 5GfBVI.jpg]

tabiki cihaz tek kullanılmıyor kopyaladığımız kartları yazdırmak için anahtar ve kartı var isterseniz ayrı bir şekilde bunlarıda alabilirsiniz

Direk cihazı aldığınız zaman kopyalama işlemini hemen gerçekleştirebilirsiniz çok basittir

Aşağıdaki resimdede gördüğünüz gibi cihazın ön kısmına uç kısmına kopyalayacağımız kartı veya anahtarı koyuyoruz ve read(oku) düğmesine basıyoruz kopyalama başarılı olursa cihazdan bip diye bir ses çıkacaktır böylelikle kopyalama işlemi başarılı olmuştur ve sıra yazdırma boş karta yazdırma zamanı gelmiştir.

[Resim: T97bQA.jpg]


KOPYALADIĞIMIZ KARTI YAZDIRMA

Sıra geldi yazdırmaya tekrar aynı işlemlere benzer işlemler yapacağız.

eğer otel kartı gibi kartları kopyalayıp yazdıracaksanız alttaki resimde gördüğünüz boş kartlara ihtiyacımız olacaktır.

[Resim: F7418297-01.jpg]

Yada anahtar kopyalayazaksanız alttaki resimde görüdğünüz boş anahtarlara ihtiyacınız olacaktır.

[Resim: 10pcs-blue-color-rfid-key-fobs-125khz-pr...-store.jpg]

KOPYALANAN KARTI, ANAHTARI YAZDIRMA VE KULLANMA

Sıra geldi yazdırmaya aynı şekilde boş kartımızı cihazın ön tarafına koyuyoruz ve write (yazdır) tuşuna basıyoruz böylelikle cihaz içerisinde depolanan bilgiler yazdırılacaktır.

[Resim: 5dGKKW.jpg]
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi